top of page

LUKIŠKIŲ AIKŠTĖS
konfliktas:

sveikos visuomenės bruožas ar aklavietė?

APIE PROJEKTĄ

Šių metų gegužės 11 dieną Kaune įvyko konferencija apie tai, kokiais būdais lietuviai turėtų siekti įveikti totalitarinį palikimą. „Mes patyrėme siekimą pavergti mūsų dvasią“, - konferencijoje liudijimu iš sovietmečio išgyvenimų, kuriuose teko patirti kalinio dalią, pasidalijo arkivyskupas emeritas Sigitas Tamkevičius[1]. Buvo prisiminta, kokį beviltiškumo jausmą lietuviai patyrė gyvendami „vienvaldiškai“, vienos partijos vadovaujamoje komunistinėje sistemoje, baimę keliančio policinio režimo, nuasmeninančio kolektyvizmo sąlygomis, kai tik vienintelė nuomonė galėjo būti teisinga. Anot konferencijos dalyvių, pasyvumas, bejėgiškumo jausmas ir manymas, kad nieko neįmanoma pakeisti – tai mūsų tautą sužeidusios sovietinės sistemos pasekmės.

Ar tikrai lietuviams būdingas pasyvumas ir bejėgiškumo jausmas? Kiek lietuviai yra linkę vengti dalyvavimo viešųjų klausimų sprendimo procese ir slėpti savo poziciją? Ar įvykusią, tačiau ilgai besitęsiančią diskusiją galima vadinti laimėjimu? Tyrimo „Lukiškių aikštės konfliktas: sveikos visuomenės bruožas ar aklavietė“ autorių – Martos Subataitės ir Indrės Kontrimavičiūtės – tikslas – bandyti surasti atsakymus į šiuos klausimus.

2017 metų vasarą Kultūros ministerija paskelbė kvietimą siūlyti idėjas Lukiškių aikštės memorialui. Atsinaujinę debatai dėl paminklo šioje aikštėje nėra naujiena, nes tokia pati diskusija, tik be socialinių tinklų suteikiamos platformos, vyko ir anksčiau, o ypač suaktyvėjo 2008-2009 metais. Tuomet galutinis sprendimas buvo atidėti sprendimą[2]. Šįkart Kultūros ministerija nusprendė rengti aikštės memorialo kūrybines dirbtuves drauge su Šiuolaikinio meno centru. Buvo teigiama, jog Šiuolaikinio meno centras šiame projekte turėtų veikti kaip tarpininkas tarp memorialo idėjų autorių, įvairių sričių specialistų ir suinteresuotų visuomenės grupių. Visi dalyvaujantys projekte sutiko, jog Lukiškių aikštėje atsirasiantis objektas turėtų būti skirtas laisvės idėjai išreikšti ir kad paminklas turėtų pagerbti kovotojų už laisvę atminimą. 

Nuo iniciatyvos rengti kūrybines dirbtuves praėjus beveik dvejiems metams, tapo akivaizdu, jog šioje diskusijoje susikerta įvairūs interesai. Politinės jėgos, piliečių organizacijos, miestiečiai, kultūros, architektūros, meno veikėjai – kone kiekvienas turi savo poziciją ir užsidegimą ją ginti. Perskyra tarp to, kas sava ir svetima atsirado labai greitai. Tai įrodo šios erdvės Vilniaus mieste svarbą ir tai, jog šis klausimas apima ne tik meninį sprendimą, bet ir gyventojams rūpimą istorinį simbolį. Diskusijos svarba, būtinybė, kokybė – trys aspektai vienaip ar kitaip išryškėjantys penkių pašnekovų interviu. Kiekviename iš jų atsiskleidė gana skirtingos pozicijos, iš kurių siekėme suprasti, ar šis memorialo klausimas yra sveikos visuomenės bruožas, ar beprasmis ir niekur nevedantis konfliktas.

Tyrimui atlikti respondentai buvo atrenkami naudojant du netikimybinės atrankos būdus – tikslinę atranką ir sniego gniūžtės metodą, subjektyviai, bet tikslingai į imtį įtraukiant tuos elementus, kurie galėtų išpildyti tyrimo tikslą. Buvo siekiama užtikrinti požiūrių įvairovę, tad 5 informantai – trys skirtingo amžiaus piliečiai, menotyrininkė ir Lukiškių aikštės memorialo konkurso nugalėtojas – buvo parinkti remiantis jų amžiumi arba priklausymu tam tikrai socialinei grupei, galėjusiai lemti santykį su tyrimo objektu – Lukiškių aikšte. Tyrimui pasirinktas kokybinis metodas ir atlikti pusiau struktūruoti giluminiai interviu, suteikiantys daugiau galimybių pažinti apklausiamąjį asmenį ir unikalią asmeninę patirtį iš socialinės antropologijos pusės bei leidžiantys lanksčiau ir efektyviau reaguoti į respondentų atsakymus. Skirtinguose informantų atsakymuose įžvelgti bendri sąlyčio taškai leido autorėms atsakyti į pagrindinį tyrimo klausimą.
 

[1] „Kaip įveiksime totalitarinį palikimą – vergystės dvasią?“ Vilnius, 2019. <http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2019-05-14-kaip-iveiksime-totalitarini-palikima-vergystes-dvasia/175801> [Žiūrėta 2019 05 16]

[2] Paulius Gritėnas, „Užburtas Lukiškių aikštės ratas: diskusijos dėl paminklų tęsiasi nuo pat Lenino nuvertimo.“ Vilnius, 2017. <https://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/uzburtas-lukiskiu-aikstes-ratas-diskusijos-del-paminklu-tesiasi-dar-nuo-lenino-nuvertimo-56-892744> [Žiūrėta 2019 05 16]

bottom of page